• 1
 • 10
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

   

  در پروژه های BIM : چگونه " مدل های ابر نقاط ازبیلت برداشت شده از پروژه" به معماران کمک می کند تا پروژه های خود را در چهار چوب های درست پیش ببرند؟

  فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان در چند سال گذشته پیشرفت بسیار قابل توجهی داشته است. این موضوع عملاً برای پروژه های بزرگ معماری اجتناب ناپذیر بوده است. به همین دلیل است که اغلب در مفهوم ساخت چیزی از ابتدا پروژه در روش های BIM صحبت میشود. هر چند بسیاری از مهندسان معمار این کار را صرفا در زمانی که با سازه های موجود سر و کار دارند مفید می دانند و تبدیل مدل های ابر نقاط به مدل های BIM را کارآمدترین روش ممکن برای تولید مدل های هوشمند در نظر میگیرند.

  اساساً ، مدل ابر نقطه ای یک تصویر سه بعدی است که از نقاط داده جدای از هم تشکیل شده است که هر کدام در مختصات دقیق خود را دارند. چنین تصاویری با اسکن لیزری بدست می آیند - فرایندی که به آن برداشت وضعیت واقعی محوطه نیز گفته می شود. این مدل ها دقیق ترین نمایش های گرافیکی از معماری اجسام در دنیای واقعی هستند که می توان آنها را بدست آورد. به این ترتیب مدل های BIM مبتنی بر ابر نقاط، دقت بی عیب و نقصی را تضمین می نماید و به اجرای روان پروژه کمک می کند.

  علاوه بر این ، ساخت چنین مدل هایی می تواند به یک شرکت حرفه ای مدل سازی BIM سپرده شود. این موضوع می تواند تا حدی بار مسئولیت محول شده به مهندسان معمار را کم نموده و روند آماده سازی بستر های لازم برای پیشبرد پروژه را تسریع نماید. حال ، بیایید نگاهی به 5 مسیری بیندازیم که مدل های ازبیلت ابر نقاط به معماران کمک می کند تا پروژه های خود را در چهارچوب درست پیش ببرند!

  • مدل های ازبیلت ابر نقاط یا مدل وضعیت واقعی امکان تجزیه و تحلیل سایت قبل از شروع کار را فراهم می کند

  اول از همه ، فناوری مدل های ابر نقاط اجازه می دهد تا وضعیت یک ساختمان و محیط اطراف آن را در حالت موجود بصورت کامل برداشت کنیم. در ترکیب این داده ها با قابلیت های تخصصی نرم افزار BIM اطلاعات ضروری برای آنالیز وضعیت موجود ساختمان، نقشه های اولیه و بخصوص محوطه های اطراف و هر جزئیات دیگری فراهم میگردد. تصور کنید با امکان انجام چنین آنالیزهایی از راه دور و از پشت سیستم های کامپیوتری و با جلوگیری از سفرهای غیر ضروری به سایت معماران می توانند ساعت ها و حتی روزها از وقت ارزشمند خود را صرفه جویی نمایند. متد به کارگیری مدل های ابر نقاط در BIM یک انتخاب درست و موثر برای شناسایی مغایرت ها و ملاحظه برخوردها است. همزمان این موضوع به بهینه سازی طراحی و پایداری هر چه بیشتر آن یاری می رساند.

  • با استفاده از مدل های ابر نقاط وضعیت ازبیلت امکان تولید نقشه های کاملا دقیق فراهم است

  مدل های ابر نقاط ازبیلت به عنوان مرجع اطلاعاتی میتوانند منجر به تولید فایل های BIM با حداکثر دقت ممکن گردند. در نتیجه ، می توان از آن برای محاسبه حجم هزینه کالاهای مورد نیاز یک پروژه استفاده کرد. در واقع ، برنامه Autodesk Revit برای BIM امکان انجام آن را به صورت خودکار فراهم می کند. این موضوع می تواند برای گرفتن تائیدات کارفرما قبل از آغاز کار کمک فوق العاده ای باشد. به عنوان مثال اگر در مراحل پایانی پروژه مشخص گردد که تعداد اولیه برآورد شده از کالایی کافی نبوده است احتمالا مجبور خواهیم بود به جنس ارزان تری روی بیاوریم. نیازی به گفتن نیست که مواردی از این دست، طراحی یک سیستم معماری را مختل می نماید.

  به عنوان مثال ، اگر به نظر می رسد مقدار اصلی ناكافی است ، در لحظه آخر نیازی به تغییر مواد ارزان نخواهید بود. نیازی به گفتن نیست ، چنین چیزی کاملاً بینایی یک معمار را مختل می کند.

  • مدل های BIM مبتنی بر مدل ابر نقاط بهترین کالاها را به نمایش میگذارد.

  با استفاده از روش بارگذاری مدل های ابر نقاط ازبیلت در مدل های BIM می توان انتظار داشت که یک مدل سه بعدی هوشمند در مدت زمان کوتاهی تکمیل شود. و وقتی آماده شد ، می تواند به عنوان یک فایل جدید که تغییرات پیشنهادی را در شرایط موجود نشان می دهد در جاهای دیگر کپی گردد. در حقیقت ، استفاده مکرر از فایل اصلی در جاهای مختلف بصورت سازنده ای امکان پذیر است.

  امروزه تصاویر سه بعدی و نقشه های اتوکد بهترین روش برای نمایش وضعیت معماری یک پروژه بشمار می روند. این موضوع در وحله اول به مشتریان اجازه می دهد قبل از تائید یک طرح تصویر واضح و کاملی از آن را مشاهده نمایند. سپس با استفاده از فناوری های واقعیت مجازی و ... در تعاملی واقعی با آن قرار بگیرند و بشکل هیجان انگیزی در داخل آن قدم بزنند. حس اولیه ای که در چنین شرایطی ایجاد میگردد بسیار کلیدی است. به این ترتیب ، استفاده گسترده و فزاینده از تکنیک های واقعیت مجازی در سالهای گذشته بی دلیل نبوده است.

  • مدل های BIM ساختمانهای موجود اجازه پروژه های نوسازی فوق العاده ای را به کارفرماها می دهند

  بدترین موضوع در مورد کار با اسناد و مدارک در پروژه های نوسازی ، نیاز به جلو عقب کردن های مداوم اطلاعاتی است که بخشی از آن نشان دهنده وضع موجود بوده و بخشی دیگر به بررسی مواردی ارتباط دارد که قرار است تغییر نمایند. در چنین مواردی حتی با تجربه ترین متخصصان هم به طور طبیعی هنگام بررسی اطلاعات می توانند اشتباه کنند. خوشبختانه مدل های BIM مبتنی بر مدل های ابرنقاط ازبیلت راه حل کاملا حساب شده ای برای این موارد ارایه می دهند.

  در اینجا ، تبدیل مدل های ابر نقاط ازبیلت به مدل های BIM به معماران اجازه می دهد تا طرحی کارآمد را ایجاد کنند که به دلایل فنی در طول پروژه نیازی به تغییر نداشته باشد. آنها می توانند طرح های اصلی موجود را با طرحهایی را که تغییرات پیشنهادی در آنها اعمال گردیده بصورت همزمان بر روی همدیگر مقایسه نموده و از هر گونه احتمالی برای بروز مشگل جلوگیری نمایند. علاوه بر این فایل های BIM و نقشه های کد مربوط به آن با بقیه به اشتراک گذاشته می شود. این امر به بهبود ارتباطات و جلوگیری از سو تفاهم ها بین معماران و پیمانکاران کمک می نماید.

  • مدل های ابر نقاط پیاده شده در سیستم BIM اطلاعاتی را برای تخریب ایمن فراهم می کند

  پروژه های معماری در شرایطی که سازه های اجرا شده ای را در بطن خود دارد معمولا نیازمند تخریب بخش هایی از آن خواهد بود. در چنین مواردی ، فایل های BIM که بر اساس مدل های ازبیلت Point Cloud بنا شده اند همه اطلاعات لازم برای انجام ایمن و کارآمد تخریب قسمت های مورد نظر را ارائه می دهند. هنگامی که فقط بخشی از سازه تخریب می شود این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است، در حالی که بقیه قسمت ها نباید آسیب ببینند. باید از آسیب دیدن جلوگیری کنند. به غیر از دیوارها و کفها ، فایل های BIM می توانند موقعیت سیستم های آب و برق و گاز و سیستم های حرارتی و ... را نشان دهند. این امکانی فراهم میکند تا فرایند تخریب تا حداکثر ممکن بهینه سازی شود.

  به این ترتیب به صورت خلاصه به توضیح مسیرهای مختلفی پرداختیم که در آنها بارگذاری مدل های ابر نقاط ازبیلت در نرم افزار BIM  منجر به موفقیت پروژه های معماری میگردد. در نهایت ، استفاده از مدل های ازبیلت Point Cloud به عنوان اطلاعات ورودی برای ایجاد فایل های BIM ، کاهش هزینه های پروژه و صرفه جویی در وقت را ممکن می کند. بخاطر اینکه با بهره گیری از این تکنولوژی و در سایه دقت بسیار بالای آن دیگر نیازی به تصحیح یا دوباره کاری نخواهد بود. فراتر از این کارفرما می تواند این مدل را برای استفاده های آتی در آینده پیش خود نگهدارد که ارزش افزوده ای را برایش ایجاد میکند. علاوه بر این ، در صورت لزوم ، مدارک و نقشه های اتوکد مبتنی بر فایل های نرم افزار BIM را نیز برای همیشه در اختیار خواهد داشت.

  More in this category: نرم افزار LFM »